Na 99. urodziny Jana Karskiego studenci Uniwersytetu Łódzkiego i uczniowie łódzkich liceów przeprowadzili rozmowy z 99. łodzianami. Młodych, bardzo młodych, ale i starszych łodzian, którzy wczoraj spacerowali po Manufakturze, pytano o patriotyzm, o to, co znaczy dla nich być Polakiem i kim był Jan Karski.
Dla kilku osób patriotyzm to coś najważniejszego, to poszanowanie dziedzictwa narodowego, miłość do ojczyzny i gotowość oddania za nią życia, jeśli nadejdzie taka konieczność. To przestrzeganie prawa i chodzenie na wybory, to płacenie podatków i dbanie o dobro wspólne, także o dobre imię kraju. Niektórzy podkreślali, że patriotyzm to również kibicowanie narodowej drużynie i polskim sportowcom. Ale byli tacy, którzy twierdzili, że patriotyzm jest staromodny, to przeżytek. Sporo osób mówiło, że nic takiego nie czuje, a ojczyzna nic dla nich nie znaczy. „Teraz nie ma patriotów” – usłyszeli młodzi adepci dziennikarstwa.
W bardzo zróżnicowany sposób mieszkańcy Łodzi odpowiadali, co znaczy dla nich być Polakiem. „ To znaczy żyć tutaj i nie wyjeżdżać”, „Myśleć i mówić po polsku”, „Utożsamiać się z polską historią i kulturą”, „To zaszczyt”. Ale też: „To często się wstydzić”, „Mało zarabiać”, „Dużo pić i narzekać na rząd”. Jeden z rozmówców stwierdził po prostu: „Polakiem być w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno”.
Niestety, tylko co piąta osoba kojarzyła nazwisko Jan Karski z wydarzeniami II wojny światowej, a zaledwie parę osób mogło powiedzieć, jaka była jego misja. Najczęstszą odpowiedź, którą słyszeli młodzi ankieterzy, były słowa: „Nie wiem” i "Nie mam pojęcia". Pojawiły się odpowiedzi, że był fabrykantem, działaczem „Solidarności”, lekarzem, aktorem, a nawet piosenkarzem.
To zadanie dla nas na rozpoczęty wczoraj urodzinowym tortem w Manufakturze cały rok przygotowań do setnych urodzin polskiego kuriera i Honorowego Obywatela Łodzi.Na setne urodziny Jana Karskiego zapraszamy już za rok!
Urodzinowy tort z 99. świeczkami przynieśli pod wystawę „Jan Karski – człowiek wolności”, członkowie Klubu Kuriera działającego przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.