W roku 2014 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana objęło patronatem następujące wydarzenia:
Karskiego historia nieprawdziwa
XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego? Oswobodzenia milionów Żydów. Milionów Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów. To dzięki niemu Niemcy wraz z aliantami wygrali wojnę, a współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy pożywką dla popkultury?Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w reżyserii Julii Mark (reżyserki spektaklu „Autobus” oraz słuchowiska „Karskiego Historia Nieprawdziwa”).Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Premiera: 27 stycznia 2015 rok, Reżyseria: Julia Mark, Tekst: Szymon Bogacz, Występują: Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Robert Mania, Opracowanie muzyczne: Szymon Bogacz.
Pasaże pamięci
Pasaże Pamięci - spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim (15.07.-30.10.2014) w ramach programu "Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014". Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Celem projektu jest przyjrzenie się wielokulturowej przeszłości Tomaszowa Mazowieckiego oraz uwypuklenie tradycji żydowskiej współtworzącej niegdyś kulturalne oblicze miasta. pasazepamieci.pl
Uwolnić pamięć
Film "Uwolnić pamięć" będzie opowiadał on o historii obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi. Reżyserem jest trzynastolatek - Bartek Rosiak z Łodzi. Film ma trwać ok 20-30 minut. Jest to pierwsza produkcja Bartka. Patronat nad projektem chłopca przejęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współpracuje z nim również Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, której jest uczniem.
Zakończenie projektu jesień 2014.
www.facebook.com/Uwolni%C4%87-pami%C4%99%C4%87-452470911517537/
Zgierz otwarty
Zgierz Otwarty to inicjatywa na rzecz miasta gościnnego, przyjaznego, wolnego od nienawiści i dyskryminacji. Stowarzyszenie im. A. Gołąba w Zgierzu w ramach projektu przeprowadzi szeroką kampanię antydyskryminacyjną i edukacyjną na terenie Zgierza. Zamalowane zostaną twórczo rasistowskie napisy, przeprowadzona kampania informacyjna na ulicach, debata przedwyborcza oraz antyfaszystowski turniej piłkarski. Powstaną nowe narzędzia pracy w szkołach - film animowany o uchodźcach, bajka z odwróconymi rolami płciowymi. Rezultatem będzie Zgierz bardziej otwarty - na inne kultury, wyznania, orientacje, płeć i poglądy.
Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Funduszy EOG).