Centrum Dialogu świętuje 601. urodziny Łodzi

Zapraszamy do wspólnego świętowania 601. urodzin Łodzi w dniach 26-28 lipca w przyrodzie Parku Ocalałych oraz w Centrum Dialogu w kontakcie ze sztuką Artura Szyka.

 

Aby naładować baterie przed koncertami, które miasto przygotowało dla łodzian i łodzianek oraz odwiedzających Łódź w dniach 26-28 lipca, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca do spaceru po niezwykłym Parku Ocalałych, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia! Jego ideę wymyśliła Halina Elczewska, Ocalała z łódzkiego getta. Są w nim drzewa dedykowane osobom, które przeżyły wojnę. Każde drzewo symbolizuje co najmniej jedną osobę, ale tak naprawdę jedną lub kilka rodzin, które są lub były związane z Łodzią. Park jest symbolem życia i pamięci, ocalenia i nadziei. Aby odwiedzający mogli poznać dobrze to niezwykłe miejsce, możecie Państwo pobrać wydrukować mapkę Parku Ocalałych z jego najważniejszymi punktami, które koniecznie trzeba zobaczyć! Taką mapkę każdy odwiedzający to zielone miejsce będzie mógł także otrzymać w punkcie recepcyjnym w siedzibie Centrum Dialogu.

Mapkę do pobrania tutaj: MAPKA_PARKU_OCALAŁYCH_I_CENTRUM_DIALOGU.pdf

A po spacerze zapraszamy do siedziby Centrum Dialogu na wystawę „Artur Szyk. Człowiek dialogu”. Jest ona poświęcona łodzianinowi, którego nazwisko jest bardziej rozpoznawalne w Stanach niż w Polsce. W roku 2024, który został ogłoszony przez Radę Miejską rokiem Artura Szyka, Centrum Dialogu przypomina mieszkańcom i mieszkankom Łodzi wystawę, która powstała w 2011 roku w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur (obecnie: Festiwal Łódź Wielu Kultur). Pokazuje ona losy żydowskiego twórcy – od dzieciństwa i młodości spędzonych w Łodzi po ostatnie lata życia w USA. Na ekspozycji zaprezentowanych jest kilkanaście reprodukcji jego prac, w tym pięknie ilustrowane książki – „Hagada” uchodzi do dziś za najpiękniejszą żydowską książkę świata, karykatury antynazistowskie oraz najsłynniejszy „Statut Kaliski”. Seria grafik i rysunków ilustrujących ten ostatni nawiązuje do aktu prawnego noszącego tę samą nazwę. „Statut Kaliski” wydany został w 1264 roku przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, stając się z czasem podstawą praw i przywilejów dla Żydów w całej Rzeczpospolitej. Był bezprecedensowym rozwiązaniem prawnym w ówczesnej Europie. Ekspozycja „Artur Szyk. Człowiek dialogu” była już pokazywana m.in. w Krakowie, Lwowie, Wilnie, Warszawie , a w ubiegłym roku – w Paryżu.

Pierwsze dwadzieścia osób, które w urodzinowy weekend Łodzi odwiedzi wystawę poświęconą artyście, otrzyma serię magnesów, pocztówek i plakat z reprodukcjami jego prac.

Wstęp wolny!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380