Kolorowa Tolerancja - 21 marca

Kolorowa TolerancjaCentrum Dialogu im. Marka Edelmana od 2011 roku jest organizatorem akcji Kolorowa Tolerancja, która w Łodzi odbywa się od 2000 roku. Ma ona na celu przeciwstawianie się nietolerancji, mowie nienawiści (widocznej m.in. na murach miasta), a także uczenie wzajemnego szacunku.

Kolorowa Tolerancja odbywa się co roku 21 marca, to pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. W towarzystwie uczniów i władz miasta zamalowywane są obraźliwe napisy na murach. Łodzi. Stałym wydarzeniem jest także dzień otwartych świątyń wielu wyznań, podczas którego uczniowie szkół, ale także inni mieszkańcy miasta i regionu, mogą poznać historię wybranej świątyni oraz religijne zwyczaje. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje. To ważna lekcja poznawania różnorodności świata.

„Kocham, lubię, szanuję”

Kolorowa Tolerancja

W 2016 r. Kolorowa Tolerancja odbyła się pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję”. Ustanowiliśmy na nowo w Łodzi turystyczny rekord Polski. 51 wycieczek prowadzonych przez 51 przewodników przeszło przez Łódź, odwiedzając ponad 50 miejsc: instytucje kultury, kościoły, muzea, galerie. Podczas finału zrobiliśmy pamiątkową fotografię uczestników pod budynkiem EC1. Ponadto odbyły się warsztaty dla młodzieży „Co nas łączy, co nas dzieli?”, prowadzone przez Alę Elczewską – córkę Ocalałej z łódzkiego getta, Haliny Elczewskiej oraz rozmowa z nią podczas spotkania „Gdybyś to Ty był uchodźcą…”.

Hugs with FlagsHugs with Flags

Rok później, pod hasłem „Wielokulturowa Kolorowa”, razem z KobieTy Łódź i obcokrajowcami mieszkającymi w naszym mieście, wspólnie przeszliśmy ulicą Piotrkowską w pozytywnym i kolorowym marszu z flagami różnych krajów. Pokazaliśmy, że Łódź jest wciąż wielokulturowa i otwarta na osoby innej narodowości, wyznania, koloru skóry, orientacji. Podczas happeningu odbyło się wiele atrakcji, takich jak Hugs with Flags czy roztańczony flashmob. Ponadto otworzyliśmy w Centrum Dialogu wystawę „UNICEF - 70 lat pomocy dzieciom”. Odbył się także wykład Sumayi Al-weheibi, studentki Uniwersytetu Łódzkiego, na temat jej rodzinnego kraju Omanu oraz wielokulturowości na Bliskim Wschodzie i inne wydarzenia.

Mowa miłości

Mowa miłościW 2018 r. Kolorowa Tolerancja przebiegała pod hasłem „Mowa miłości”. Poza regularnymi wydarzeniami, odbyła się w Centrum Dialogu debata „Mowa nienawiści: media, elity i zwykli ludzie” z udziałem zaproszonych gości: prof. Marka Czyżewskiego (UŁ), dr Moniki Kopytowskiej (UŁ), Konrada Dulkowskiego (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych), prowadzona przez Jacka Poczesnego (UŁ). Zorganizowaliśmy także warsztaty o dialogu dla młodzieży, edycję specjalną Żywej Biblioteki Łódź dla Policji i Straży Miejskiej w Łodzi. Pod koniec odbył się koncert charytatywny dla Syrii Łódź Miłości #2 z udziałem łódzkich zespołów.

#janietrole

#janietroleW 2019 r. postawiliśmy na przeciwdziałanie mowie nienawiści w Internecie. Pod hasłem #janietrole odbyła się gala z udziałem internetowych influencerek: Sióstr ADiHD, Aleksandry Radomskiej i Michaliny Grzesiak - krystynoniedenerwujmatki.pl. Opowiedziały one o hejcie, który dotknął je osobiście i zaprotestowały przeciwko nienawiści w Internecie. Hasztag #janietrole i nasza specjalna nakładka były często używane w Internecie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380