ŁÓDZKOŚĆ: BARSZCZ UKRAIŃSKI

There is no translation available.

22.01.2023 r. od 12.00-20.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na BARSZCZ UKRAIŃSKI. 

Partnerzy // Ukrainian Center, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Audionomia, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Stowarzyszenie Ekologiczne Fenix
Przez cały rok będziemy świętować 600-lecie Łodzi. Cykl ŁÓDZKOŚĆ to spotkania wielokulturowe, podczas których poznany zwyczaje i tradycje współczesnych mieszkańców Łodzi, którzy nie tylko urodzili się tutaj, ale także mają korzenie w różnych kulturach.
BARSZCZ UKRAIŃSKI // dzień kultury ukraińskiej tworzony jest przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz partnerskie stowarzyszenia, instytucje i działaczy społecznych pracujących na rzecz społeczności ukraińskiej.
 
PROGRAM
WYDARZENIA CAŁODZIENNE
🔵🟡Mariia Snisarenko // Akcja artystyczna [PL/UA]
Mariia Snisarenko to ilustratorka, projektantka graficzna i fotografka. Mariia pochodzi z Chersonia, współpracuje z O!PLA Animation Festival (Polska), Rising of Lusitania - AnimaDoc Film Festival (Wielka Brytania), StopTrik Festival (Słowenia\Polska), Międzynarodowym Festiwalem Animacji CRAFT (Indonezja), Polsko-Rosyjskim Festiwalem Filmów Animowanych DIALOGI (Polska ), Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnima Bergen i inne.
Podczas dnia ukraińskiego wykona kolaż, który będzie artystycznym hołdem dla walczącej Ukrainy, ale także symbolem jedności. Na kolaż złożą się prace wykonane tego dnia przez Ukraińców i Ukrainki mieszkające obecnie w Łodzi.. Będzie to zapis drogi z Ukrainy do Łodzi i historii osoby opowiadającej.
WSTĘP WOLNY, FOYER
🔵🟡Ukraiński haft // Wystawa [PL/UA]
Wystawa prac Viktorii Sharko, która haftuje koszule, sukienki i inne elementy ubrania kobiecego oraz męskiego. Artystka na co dzień związana jest ze Społecznie Zaangażowanymi, działa na terenie Łodzi i prowadzi swój biznes.
🔵🟡Motanki, wianki i chusty // otwarte warsztaty [PL/UA]
W organizację dnia ukraińskiego włączyły się różne aktywne grupy Ukraińców w Łodzi. Stowarzyszenie Fenix poprowadzi całodzienne warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli wykonać samodzielnie motanki – tradycyjne ludowe laleczki, które mają odstraszać złe moce, dawać szczęście i być talizmanem.
Tradycja ukraińska to także piękne wianki, zazwyczaj wykonane z dużych kwiatów. Pod okiem ukraińskich nauczycielek każdy będzie mógł wykonać swój własny wianek.
Podczas BARSZCZU UKRAIŃSKIEGO będzie można także zrobić sobie zdjęcie w specjalnie zawiązanej chuście ludowej. Pomogą w tym członkinie Stowarzyszenia Ekologicznego Fenix.
WSTĘP WOLNY, FOYER
🔵🟡Ręcznie robione // Wystawa rękodzieła [PL/UA]
Svietlana Feeva zaprezentuje rodzaje prac wykonanych podczas arteterapii, to m.in. malowane torby. Sztuka odgrywa dużą rolę terapeutyczną, szczególnie, kiedy ma się za sobą traumatyczne doświadczenia. Jak sztuka uzdrawia, jak pomaga się wyciszyć? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można na stoisku Svetlana Feeva Home Decor.
WSTĘP WOLNY, FOYER
🔵🟡Smaki Ukrainy // Ukraińskie pierogi [PL/UA]
Przez całe wydarzenie dostępne w sprzedaży będą domowe ukraińskie pierogi w kilku wersjach smakowych. Trzy pokolenia silnych kobiet: matka, córka i wnuczka po wybuchu wojny znalazły się w Łodzi, gdzie pracowały i żyły, starając się zachować normalność. Niestety najmłodsza z nich choruje na raka, leczenie w Ukrainie zostało przerwane, wszystkie siły przerzucono do Polski. Matka dziewczynki musiała zrezygnować z pracy, żeby zająć się córką. Babcia nie zostawiła spraw samym sobie, zaczęła gotować pierogi i sprzedawać je, żeby zarobić na utrzymanie. Podczas dnia ukraińskiego będzie można spróbować kilku wariantów smakowych, a także kupić porcję do domu.
WSTĘP WOLNY, FOYER
WYDARZENIA POZOSTAŁE
🔵🟡12.00-14.00 Zabawki i lalki ukraińskie // Warsztaty rodzinne [PL/UA] wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami
Na warsztatach całe rodziny będą miały okazję wykonać tradycyjne ukraińskie zabawki w autorskiej odsłonie. Stworzymy zwierzęta (zające czy koty), a także lalki – unowocześnione wersje popularnych motanek. Wspólnemu tworzeniu zabawek będą towarzyszyły osobiste intencje – wspierania marzeń i życzeń oraz ochrony rodziny, dzięki czemu wytworzone dzieła staną się rodzinnymi talizmanami. Będziemy działać w duchu Olhy Kovtun – artystki prowadzącej warsztaty: "Myślę, że każdy człowiek jest twórcą. Sztuka jest bezgraniczna i nieograniczona, tak jak nieograniczona jest wyobraźnia. Oczywiście, sztuka to skuteczna terapia, która uzdrawia."
Prowadzące: Olha Kovtun (62 lat, pochodzi z Niżyn, Czernihiwszyna, mieszka w Łodzi) – ukraińska artystka rękodzieła (zabawki, lalki, dzianie i szydełkowanie) oraz jej córka i pomocniczka Natalia Nahorna.
Koszt: 15 zł od każdej osoby.
Limit miejsc ograniczony. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/wj6wp
Po zgłoszeniu otrzymają Państwo maila ze szczegółową informacją formą wniesienia opłaty.
W cyklu spotkań ŁÓDZKOŚCI zależy nam też na tym, żeby w procesie poznawania różnorodności Łodzi uczestniczyły całe rodziny. Korzystając z potencjału nowo otwartej wystawy „Elementarz empatii”, przygotowaliśmy warsztaty i wydarzenia, które będą promować daną kulturę i uczyć empatii. Do wspólnego stołu roboczego zasiądą całe rodziny, a praca warsztatowa stanie się pretekstem do rozmowy o życiu w Łodzi, o historii i drodze do Łodzi, o sprawach ważnych i mniej ważnych.
🔵🟡15:00 Cykl „Film bez obrazu” Reportaże radiowe [PL]
Kasia Michalak – „Lenka” (Fundacja Audionomia, Radio Lublin)
„Film bez obrazu" – to cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami - czołowymi przedstawicielami polskiego środowiska audio storytellingu. Kolektywne odsłuchy w ciemnościach pozwolą Wam odkryć niezwykłe możliwości dźwięku jako materii narracyjnej. Historie utkane z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień świata uruchomią Waszą wyobraźnię i pozwolą wykreować w niej własny „audialny film". Będą to przy tym historie poruszające tematy ważne dla naszego „tu i teraz". Ich bohaterowie, również dzięki dźwiękowi, staną się Wam na pewno bliscy.
WSTĘP WOLNY, AUDYTORIUM
🔵🟡16:00 Chwyć mnie za rękę // Pokaz taneczny
Występ taneczny studentek Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Wzruszający pokaz choreograficzny opowiadający o wojnie w Ukrainie i losie kobiet na wojnie. Choreografią zajęła się utalentowana młoda tancerka i choreografka Solomiya Buzhenko.
Produkcja powstała we współpracy ze studentami Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
WSTĘP WOLNY, AUDYTORIUM
🔵🟡16:30 Wolne słowo // Odczyt wierszy (Yulia Lysa) [UA]
Yulia Aurelia pracuje w Łódzkim Centrum Wielokulturowym i zajmuję się sprawami administracyjnymi Ukrainek i Ukraińców, którzy przybyli do Łodzi po wybuchu wojny. Pomaga w tłumaczeniach, znajdywaniu pracy, załatwianiu spraw urzędowych, ale troszczy się także o relacje swoich rodaków i dba o integrację i jednoczenie się środowiska ukraińskiego w Łodzi. Podczas wydarzenia odczyta wiersze, które powstały pod wpływem wydarzeń wojennych. Nie są to jednak teksty patetyczne, a raczej sięgające głęboko do ukraińskiej duszy.
WSTĘP WOLNY, AUDYTORIUM
🔵🟡17.00 Prawdziwe słowa. // Prezentacja książki „Wojna 2022. Dzienniki, eseje, wiersze". Spotkanie z Żenią Klimakinem, dziennikarzem i autorem pomysłu nowo wydanej książki oraz Natalią Tkaczyk, poetką, redaktorką literacką antologii.
Jest to jedna z pierwszych książek o wojnie Rosji z Ukrainą po 24 lutego. W publikacji udało się zebrać utwory najwybitniejszych pisarzy ukraińskich, które powstały zaraz po pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji. Jest to niezwykle aktualny i przejmujący zapis bólu, walki, ale też nadziei na zwycięstwo i wielkiej determinacji Ukraińców. Wśród autorów znajdują się najważniejsi ukraińscy pisarze tacy jak Serhij Żadan, Jurij Andruchowycz czy poetka Lina Kostenko, ale także pisarze, którzy obecnie walczą na froncie jak Artem Czech.
WSTĘP WOLNY, AUDYTORIUM
🔵🟡18.00 Pokaz filmu dokumentalnego „Syndrom Hamleta” [PL/UA]
Pokaz filmu "Syndrom Hamleta" [reżyseria i scenariusz Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski.
Młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju poszukując współczesnego Hamleta. Jej sztuka staje się początkiem tworzenia intrygującego portretu młodego pokolenia Ukraińców naznaczonego przez wojnę i liczne polityczne wstrząsy.
Film miał premierę polską 7 października 2022 r.. W Łodzi pokazywany był w ramach Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu, otrzymał też nagrodę główną Konkursu głównego na 22. edycji WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie!
WSTĘP WOLNY, AUDYTORIUM
🔵🟡19.30 Dyskusja po filmie „Syndrom Hamleta”
 
ПРОГРАМА ЗАХОДУ
УКРАЇНСЬКИЙ БОРЩ // Український День
Коли // 22.01.2023 р. , 12.00-20.00 год.
Де // Центр Діалогу ім. Марека Едельмана в Лодзі
Партнери // Ukrainian Center, Лодзький Мультикультурний Центр, Фундація «Аудіономія», Гуманітарно-Економічна Академія, Екологічна Асоціація «Фенікс».
ЦІЛОДЕННІ ПОДІЇ
🔵🟡Марія Снісаренко // Мистецький захід [PL/UA]
Марія Снісаренко – ілюстраторка, графічна дизайнерка і фотографка родом з Херсона. Марія співпрацює з O!PLA Animation Festival (Польща), Rising of Lusitania – AnimaDoc Film Festival (Великобританія), StopTrik Festival (Словенія\Польща), Міжнародним Анімаційним Фестивалем CRAFT (Індонезія), Міжнародним Анімаційним Фестивалем ReAnima Bergen та іншими.
Під час Українського Дня Марія виконає колаж, який стане мистецькою даниною Україні, що бореться, а також символом єдності. Колаж складатиметься з робіт, виконаних того дня українцями, які проживають у Лодзі. Це буде запис дороги з України до Лодзі та історій людей, які її пройшли.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, ФОЙЄ
Українська вишивка // Виставка [PL/UA]
Виставка робіт Вікторії Шарко, яка вишиває сорочки, сукні та інші елементи жіночого та чоловічого одягу. Художниця співпрацює з Асоціацією «Społecznie Zaangażowani», працює в Лодзі та веде власний бізнес.
🔵🟡Мотанки, вінки та шарфи // відкриті майстер-класи [PL/UA]
До організації Українського Дня долучилися різні активні групи українців у Лодзі. Асоціація «Fenix» проведе цілоденні майстер-класи, під час яких учасники зможуть зробити власні мотанки – традиційні народні ляльки, які мають відлякувати злі сили, дарувати удачу та бути талісманами.
До українських традицій належать також красиві вінки, зазвичай зроблені з великих квітів. Під наглядом українських вчителів кожен зможе зробити власний вінок.
Під час УКРАЇНСЬКОГО БОРЩУ ви також зможете сфотографуватися у спеціально зав'язаному народному шарфі. Допоможуть в цьому члени Асоціації «Fenix».
ВХІД ВІЛЬНИЙ, ФОЙЄ
🔵🟡Вироби ручної роботи // Виставка рукоділля [PL/UA]
Світлана Феєва представить різні види робіт, виконаних під час арт-терапії, у тому числі розфарбовані сумки. Мистецтво відіграє велику терапевтичну роль, особливо коли хтось має травматичний досвід. Як лікує мистецтво, як воно допомагає віднайти спокій? Про все це ви зможете дізнатися на стенді Світлани Феєєвої «Home Decor».
ВХІД ВІЛЬНИЙ, ФОЙЄ
🔵🟡Смаки України // Українські вареники [PL/UA]
Протягом усього заходу у продажі будуть домашні українські вареники в декількох смаках. Три покоління сильних жінок: мати, дочка і внучка опинилися після початку війни в Лодзі, де працювали і жили, намагаючись зберегти нормальне життя. На жаль, наймолодша з них хвора на рак. Лікування в Україні було перервано, усі зусилля накеровано на Польщу. Мамі дівчинки довелося залишити роботу, щоб піклуватися про дочку. Бабуся ж стала готувати вареники і продавати їх, щоб заробити на життя. Протягом Українського Дня ви зможете спробувати кілька смакових варіантів, а також купити вареники до дому.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, ФОЙЄ
ІНШІ ПОДІЇ
🔵🟡12.00-14.00 Українські іграшки та ляльки // Сімейні майстер-класи [PL/UA] // вік учасників: від 5 років з опікунами
Під час майстер-класів цілі сім'ї матимуть можливість виготовити традиційні українські іграшки у власному варіанті. Ми створимо тварин (зайців або котів), а також ляльки – модернізовані варіанти популярних мотанок. Спільне створення іграшок буде супроводжуватися особистими намірамир – мріями, побажаннями і захистом сім'ї, завдяки чому створені роботи стануть сімейними талісманами. Ми будемо діяти в дусі Ольги Ковтун – майстрині, що проводитиме майстер-класи: «Я вважаю, що кожна людина є творцем. Мистецтво є так само безмежне, як і уява. Звичайно, мистецтво - це ефективна терапія, що лікує».
Модераторки: Ольга Ковтун (62 роки, родом з Ніжина, Чернігівщина, живе в Лодзі) – українська майстриня ремесел (іграшки, ляльки, в'язання та в'язання гачком) та її донька і помічниця Наталія Нагорна.
Ціна: 15 злотих за учасника.
Кількість місць обмежена. Реєстрація через аплікаційну форму: https://tiny.pl/wj6wp
Після реєстрації ви отримаєте електронний лист з детальною інформацією про форму оплати.
У серії зустрічей ŁÓDZKOŚCI важливо, щоб цілі сім'ї брали участь у процесі знайомства з різноманітністю Лодзі. Використовуючи потенціал нещодавно відкритої виставки «Азбука емпатії», ми підготували майстер-класи та заходи, які популяризуватимуть дану культуру та навчатимуть емпатії. Цілі сім'ї сядуть за спільний робочий стіл, а праця стане приводом для розмов про життя в Лодзі, про історію та дорогу до Лодзі, про важливі та менш важливі справи.
🔵🟡15:00 Серія "Фільм без зображення" // Радіорепортажі [PL]
Кася Міхалак – "Lenka" (Фундація "Audionomia", Радіо Люблін)
«Фільм без зображення» – це серія зустрічей зі звуковими репортажами та художніми документальними фільмами та з їх авторами – провідними представниками польського середовища аудіо-сторітеллінгу. Колективні сеанси прослуховування в темряві дозволять відкрити для себе надзвичайні можливості звуку як наративної матерії. Історії, сплетені з голосів, музики, тиші і різноманітних звуків світу, активізують вашу уяву і дозволять створити власний «озвучений фільм». Водночас це будуть історії, що зачіпають теми, важливі для нашого «тут і зараз» . Їх герої, також завдяки звуку, неодмінно стануть вам близькими.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, АУДИТОРІЯ
🔵🟡16:00 Візьми мене за руку // Танцювальне шоу
Танцювальний перформанс студентів Гуманітарно-Економічної Академії. Зворушливе хореографічне шоу, що розповідає про війну в Україні та долю жінок на війні. Хореографію створила талановита молода танцівниця і хореограф Соломія Буженко.
Танцювальне шоу створено у співпраці зі студентами Гуманітарно-Економічної Академії в Лодзі.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, АУДИТОРІЯ
🔵🟡16:30 Вільне Слово // Читання віршів ( Юлія Лиса) [UA]
Юлія Аурелія працює в Лодзькому Мультикультурному Центрі і займається адміністративними справами українців, які приїхали в Лодзь після початку війни. Вона допомагає в перекладах, пошуку роботи, вирішенні службових справ, але також піклується про суспільне життя своїх співвітчизників, їх інтеграцію та об'єднання українського середовища в Лодзі. Під час заходу вона прочитає вірші, які були створені під впливом воєнних подій. Однак ці тексти не викликають жалість, а радше сягають глибоко в українську душу.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, АУДИТОРІЯ
🔵🟡17.00 Правдиві слова. Презентація книги «Війна 2022. Щоденники, есеї, поезія». Зустріч з Женею Клімакіним, журналістом та автором ідеї щойно виданої книги та Наталією Ткачик, поетесою, літературною редакторкою антології.
Це одна з перших книжок про війну Росії з Україною після 24 лютого. У виданні вдалося зібрати твори найвидатніших українських письменників, які були написані одразу після повномасштабного російського вторгнення. Це надзвичайно своєчасний і пронизливий запис болю, боротьби, а також надії на перемогу і великої рішучісті українців. Серед авторів – найважливіші українські письменники, такі як Сергій Жадан, Юрій Андрухович чи поетеса Ліна Костенко, а також письменники, які зараз воюють на фронті, такі як Артем Чех.
ВХІД ВІЛЬНИЙ, АУДИТОРІЯ
🔵🟡18.00 Показ документального фільму «Синдром Гамлета» [PL/UA]
Показ фільму «Синдром Гамлета» [режисери та сценаристи Ельвіра Нєвєра та Пьотр Росоловський].
Молода українська театральна режисерка вирушає вглиб країни в пошуках сучасного Гамлета. Її творчість стає початком створення інтригуючого портрета молодого покоління українців, позначеного війною та численними політичними потрясіннями.
Польська прем'єра фільму відбулася 7 жовтня 2022 року. У Лодзі його показали в рамках фестивалю «Людина в небезпеці», він також отримав головний приз Головного конкурсу на 22-му випуску фестивалю «WATCH DOCS. Права людини в кіно».
ВХІД ВІЛЬНИЙ, АУДИТОРІЯ
🔵🟡19.30 Дискусія після фільму «Синдром Гамлета».

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380