Centrum Dialogu świętuje 601. urodziny Łodzi

There is no translation available.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 601. urodzin Łodzi w dniach 26-28 lipca w przyrodzie Parku Ocalałych oraz w Centrum Dialogu w kontakcie ze sztuką Artura Szyka.

 

Aby naładować baterie przed koncertami, które miasto przygotowało dla łodzian i łodzianek oraz odwiedzających Łódź w dniach 26-28 lipca, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca do spaceru po niezwykłym Parku Ocalałych, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia! Jego ideę wymyśliła Halina Elczewska, Ocalała z łódzkiego getta. Są w nim drzewa dedykowane osobom, które przeżyły wojnę. Każde drzewo symbolizuje co najmniej jedną osobę, ale tak naprawdę jedną lub kilka rodzin, które są lub były związane z Łodzią. Park jest symbolem życia i pamięci, ocalenia i nadziei. Aby odwiedzający mogli poznać dobrze to niezwykłe miejsce, możecie Państwo pobrać wydrukować mapkę Parku Ocalałych z jego najważniejszymi punktami, które koniecznie trzeba zobaczyć! Taką mapkę każdy odwiedzający to zielone miejsce będzie mógł także otrzymać w punkcie recepcyjnym w siedzibie Centrum Dialogu.

Mapkę do pobrania tutaj: MAPKA_PARKU_OCALAŁYCH_I_CENTRUM_DIALOGU.pdf

A po spacerze zapraszamy do siedziby Centrum Dialogu na wystawę „Artur Szyk. Człowiek dialogu”. Jest ona poświęcona łodzianinowi, którego nazwisko jest bardziej rozpoznawalne w Stanach niż w Polsce. W roku 2024, który został ogłoszony przez Radę Miejską rokiem Artura Szyka, Centrum Dialogu przypomina mieszkańcom i mieszkankom Łodzi wystawę, która powstała w 2011 roku w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur (obecnie: Festiwal Łódź Wielu Kultur). Pokazuje ona losy żydowskiego twórcy – od dzieciństwa i młodości spędzonych w Łodzi po ostatnie lata życia w USA. Na ekspozycji zaprezentowanych jest kilkanaście reprodukcji jego prac, w tym pięknie ilustrowane książki – „Hagada” uchodzi do dziś za najpiękniejszą żydowską książkę świata, karykatury antynazistowskie oraz najsłynniejszy „Statut Kaliski”. Seria grafik i rysunków ilustrujących ten ostatni nawiązuje do aktu prawnego noszącego tę samą nazwę. „Statut Kaliski” wydany został w 1264 roku przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, stając się z czasem podstawą praw i przywilejów dla Żydów w całej Rzeczpospolitej. Był bezprecedensowym rozwiązaniem prawnym w ówczesnej Europie. Ekspozycja „Artur Szyk. Człowiek dialogu” była już pokazywana m.in. w Krakowie, Lwowie, Wilnie, Warszawie , a w ubiegłym roku – w Paryżu.

Pierwsze dwadzieścia osób, które w urodzinowy weekend Łodzi odwiedzi wystawę poświęconą artyście, otrzyma serię magnesów, pocztówek i plakat z reprodukcjami jego prac.

Wstęp wolny!

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380