Klub Książki Centrum Dialogu / Królewna z kukurydzy

There is no translation available.

10 maja (wtorek) o godz. 18  na rozmowę z Mirą Krum-Ledowską o jej książce „Królewna z kukurydzy” zaprasza Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Centrum Badań Kultury Żydowskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie, którego można będzie słuchać na Facebooku Centrum Dialogu poprowadzi prof. Małgorzata Domagalska (UŁ).

„Kukurydziana królewna będzie żyła krótko, bo zwiędnie. A ty, Misiuniu, będziesz żyła bardzo długo...” – mówiła do swojej córki Adela Krum, gdy obie ukrywały się w piwnicy. Matka potrafiła wtedy z kukurydzy wyczarować królewnę, piosenkami i baśniami opowiadać pięcioletniej dziewczynce na przekór wszechogarniającemu je koszmarowi o pięknie świata. 

W wydanych w ubiegłym roku wspomnieniach Mira Krum-Ledowska z dystansem, chwilami z ironią, ale i ze wzruszeniem oraz czułością prowadzi nas przez obrazy ze swojego życia. Od walki o przetrwanie w czasie wojny, przez powojenne lata w Jeleniej Górze i we Wrocławiu, bolesny dla niej wyjazd z Polski, kibuce i wojsko izraelskie, pracę nauczycielki aż do polskiej księgarni w Tel Awiwie. Te dwie rzeczywistości i kultury: polska i izraelska, na kartach opowiadań Miry stają się sobie bliskie, choć autorka nie idealizuje żadnej z nich.

Zbiór opowiadań pt. "Królewna z kukurydzy” ukazał się po polsku nakładem Wydawnictwa Kol Isze Publikacje).

Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w roku 1937 w Tłumaczu. W  dzieciństwie przeżyła getto tłumackie i ponad roczne schronienie w piwnicy młyna w Beremianach. W maju 1944 r. wraz z matką znalazły schronienie u pani Antoniny Działoszyńskiej z Pużnik.  Po wojnie Mira ukończyła Seminarium Pedagogiczne i rozpoczęła studia na wrocławskiej polonistyce, ale w następstwie  antysemickiego incydentu wyjechała do Izraela. Ukończyła studia na wydziale literatury hebrajskiej i biblistyki. Po przejściu na emeryturę pracowała w Muzeum Diaspory i w Jad Waszem jako przewodnik dla grup polskojęzycznych. Od 2000 r. jest lektorką języka polskiego w Instytucie Polskim w Tel  Awiwie. Właśnie dla uczestników lektoratu zaczęła pisać opowiadania. 

Współorganizatorem spotkania jest Centrum Badań Kultury Żydowskiej Wydziału Filologicznego UŁ

logo filolog CBKZ ul v pl rgb apla

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380