KOLOROWA TOLERANCJA 2023: PRZYJAŹŃ - ДРУЖБА

There is no translation available.

W tym roku KOLOROWA TOLERANCJA ma barwy niebiesko-żółte. Misją Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest upowszechnianie idei empatii i tolerancji wobec osób o odmiennych poglądach, pochodzeniu i kulturze, a także przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla innych, zwłaszcza mniejszości narodowych. Program tegorocznej edycji organizowanej od ponad 20 lat akcji Kolorowa Tolerancja skupia się na integracji polsko-ukraińskiej, gdyż po fali pomocy, którą Polacy organizowali na początku wojny, Ukraińcy - również Ci najmłodsi - zaczynają odczuwać przejawy nietolerancji, niechęci, a wręcz nienawiści.

 

PROGRAM

Konkurs plastyczny "PRZYJAŹŃ POLSKO-UKRAIŃSKA" dla uczniów szkół podstawowych z nagrodą im. Hikiego Fromera

KIEDY:  Ogłoszenie konkursu 1.03 (dzień: Zero dla Dyskryminacji), nabór prac do 15.03

Ogłoszenie wyników 21.03 (Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową)

GDZIE: Miniwystawa wyróżnionych prac w Centrum Dialogu

Konkurs kierowany do uczniów łódzkich szkół podstawowych w dwóch kategoriach: dla klas IV-VI, VII-VIII na najlepszą pracę plastyczną w dowolnej technice ilustrującą przyjaźń polsko-ukraińską. Zaproszenie zostanie rozesłane do szkół podstawowych w Łodzi. Zwycięzcy, wyłonieni przez jury pod przewodnictwem dr Aleksandry Ignasiak z Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Sztuk Pięknych ASP w Łodzi, otrzymają nagrody im. Hikiego Fromera ufundowane przez OPG Property Professionals w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy IV-VI oraz VII-VIII

1 nagroda - bon o wartości 300 zł do sklepu Empik

2 nagorda - bon o wartości 100 zł do sklepu Empik

3 nagroda - bon o wartości 50 zł do sklepu Empik

Wszystkie wyróżnione prace zostaną zaprezentowane w Centrum Dialogu w formie miniwystawy. Dodatkowo klasy zwycięzców zostaną zaproszone do Centrum Dialogu na bezpłatne zajęcia edukacyjne.

WYNIKI KONKURSU

Mamy to! Są już wyniki konkursu plastycznego w ramach akcji Kolorowa Tolerancja! 
Komisja w składzie: Aleksandra Ignasiak (ASP Łódź), Joanna Podolska oraz Mariia Snisarenko miała nie lada zagwostkę przy wyborze zwycięskich prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Przyjaźń polsko-ukraińska”. Ku naszemu radosnemu zaskoczeniu swoje interpretacje plastyczne dostarczyło nam aż 79 polskich i ukraińskich uczniów z 14 łódzkich szkół podstawowych. 7 prac nie spełniło warunków formalnych. Komisja przyznała, że wszystkie chwytały ją za serce (a nawet 3 serca), jednak zgodnie uznała, że nagrody im. Hikiego Fromera ufundowane przez OPG Property Professionals trafią w ręce następujących laureatów:
W KATEGORII KLAS IV-VI
1 miejsce – Lidia Domańska (SP 6)
2 miejsce – Joachim Prociów (SP 4)
3 miejsce – Otylia Popławska (SP 116)
Dwa wyróżnienia dla Nikoli Banasiak (SP 120) oraz Leny Kozłowskiej (SP 4). Dziewczynki otrzymują dwa podwójne bilety do Teatru Pinokio.


W KATEGORII KLAS VII-VIII
1 miejsce – Wiktoria Grabińska (SP 45)
2 miejsce – Martyna Gałek (SP 6)
ex æquo
2 miejsce – Urszula Wrzesińska (SP 6)
3 miejsce – Kateryna Nazarenko (SP 138)
ex æquo
3 miejsce – Maria Nazarenko (SP 138)

Wszystkim młodym twórcom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!
W najbliższym czasie skontaktujemy się z autorami wyróżnionych prac.

Wszystkie prace, nie tylko wyróżnione, można oglądać na wystawie w przestrzeni ekspozycyjnej na 1 piętrze w Centrum Dialogu.

Szczególnie dziękujemy pani Natalii Szczepańskiej za przetłumaczenie warunków konkursu na język ukraiński dzięki czemu dzieci z Ukrainy mogły wziąć udział w konkursie.

334173091 238263838668248 7737965200039532946 n

Otwarty konkurs fotograficzny Instagram z nagrodą im. Hikiego Fromera

KIEDY:  Ogłoszenie konkursu 1.03 (dzień: Zero dla Dyskryminacji), nabór prac do 15.03

Ogłoszenie wyników 21.03 (Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową)

GDZIE: online

Cel konkursu:

Konkurs skierowany jest do użytkowników Instagrama, zajmujących się fotografią profesjonalnie lub amatorsko i ma na celu popularyzację idei tolerancji względem osób innej narodowości oraz promocję zarówno samej akcji, jak i Centrum Dialogu jako instytucji kultury. Zwycięzca wyłoniony przez jury, któremu będzie przewodniczył dr hab. Maciej Rawluk z Instytutu Fotografii i Multimediów ASP, otrzyma nagrodę pieniężną im. Hikiego Fromera ufundowaną przez OPG o wartości 1000 zł.

Treść konkursu:

Zaobserwuj profil @centrumdialogulodz, w dniach 1.03-15.03 na swoim profilu na Instagramie umieść zdjęcie własnego autorstwa, którego tematem będzie “PRZYJAŹŃ - POLSKA - UKRAINA”, oznaczając je hashtagami #kolorowatolerancja #centrumdialogu #KT2023konkurs. Spośród oznaczonych zdjęć wybierzemy zwycięzcę. Wyniki zostaną ogłoszone 21 marca w mediach społecznościowych Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

WYNIKI KONKURSU

Są już ciepłe i świeżutkie wyniki instagramowowego konkursu fotograficznego PRZYJAŹŃ – POLSKA – UKRAINA zorganizowanego w ramach akcji KOLOROWA TOLERANCJA.

Komisja konkursowa w składzie Michał Styś, Joanna Podolska, Adam Sikorski, Monika Ptasińska, pod przewodnictwem Macieja Rawluka (ASP Łódź) po zapoznaniu się z 26 pracami postanowiła przyznać nagrodę im. Hikiego Fromera ufundowaną przez OPG Property Professionals pani Monice Marek (profil na Instagramie @shhsmshm).

Dziękujemy za wszystkie prace i gratulujemy laureatce! 

333867097 174519692058958 4148932051359428525 n

Zamalowywanie obraźliwych napisów na murach

KIEDY: 21.03.2023 g. 11.00
GDZIE: w trakcie ustaleń

Zadbajmy o okolice szkół, do których chodzą nasze dzieci oraz dzieci, które w zeszłym roku uciekły z Ukrainy do Polski przed wojną i nienawiścią. Zamalujmy obraźliwe napisy na murach w najbliższym otoczeniu szkół/przedszkoli czy miejsca zamieszkania. Zamalowywanie napisów stanowi co roku najważniejszy punkt obchodów Kolorowej Tolerancji. Jest to wydarzenie, które przyciąga uwagę lokalnych władz i mediów.

W tym roku obraźliwe napisy zostaną nie tylko zamalowane, ale w ich miejscu powstanie nowe dzieło stworzone w ramach warsztatów zorganizowanych dla uczniów przez studentów ASP pod kierownictwem dr Aleksandry Ignasiak.

Pokaz filmu Syndrom Hamleta + spotkanie/ wydarzenie towarzyszące

KIEDY: 23.03.2023 g. 10.00
GDZIE: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu

Pokaz filmu "Syndrom Hamleta" [reżyseria i scenariusz Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski].

Młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju poszukując współczesnego Hamleta. Jej sztuka staje się początkiem intrygującego portretu młodego pokolenia Ukraińców naznaczonego przez wojnę i liczne polityczne wstrząsy.

Film miał premierę polską 7 października 2022 roku. W Łodzi pokazywany był w ramach Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu oraz w Centrum Dialogu, otrzymał też pierwszą nagrodę Konkursu głównego na 22. edycji WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie!

Po filmie zapraszamy do dyskusji, w której udział weźmie Andrzej Zbonikowski – psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, wykładowca WSBiNZ, Joanna Ufnalska – pisarka zaangażowana w pomoc dla Ukrainy oraz Joanna Podolska i Michał Adamiak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Wystawa towarzysząca: Mariia Snisarenko Miejsce gdzie rodzą się sny

KIEDY: 19.03-19.06, wernisaż 19.03 g. 15.00
GDZIE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (Foyer)

Szukając odpowiedzi na pytanie "Gdzie rodzą się sny?", naukowcy twierdzą, że w naszej podświadomości. Jak kształtuje się nasza świadomość i podświadomość? Co nas tworzy? Jakie cechy świadczą o byciu człowiekiem? Czy są zdolności do empatii, współczucia, miłości i troski o innych? Dokąd prowadzi nas życie? Czy niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy, najważniejszym jest zachowanie w sobie człowieczeństwa? Osobiście mam bardzo kolorowe i magiczne sny. Zastanawiałam się skąd one się biorą. Wymyśliłam sobie kiedyś, że moje sny rodzą się w konkretnym miejscu. Miejscu istniejącym na mapie, na południu Ukrainy, we wsi Kochany. Otacza ją z jednej strony jezioro, z drugiej las, a z trzeciej bezgraniczny step. Spędziłam tam dzieciństwo i kształtowałam się jako człowiek. Część prac, które tu widzicie powstały właśnie tam, gdzie rodziły się moje pierwsze sny. Kolejna część dzieł powstała w mieście Łódź, które stało się dla mnie bezpiecznym domem.

Mariia Snisarenko - absolwentka Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego (wydział pedagogiki i sztuk pięknych), oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi (Komunikacje wizualne). Artystka różnych mediów, animator kultury. Współpracowała z festiwalami filmu animowanego z całego świata. Uczestnik różnorodnych międzynarodowych projektów artystycznych. Od początku wojny w Ukrainie działa jako wolontariusz. Organizator i koordynator artystycznej akcji charytatywnej "Pocztówka na Ukrainę".

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD! Wystawa plakatów
KIEDY// 19 marca // niedziela // 15:00
GDZIE// Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (foyer)
Łódź była i jest wielokulturowa. To miasto zbudowane przede wszystkim przez Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Dziś mieszają się tu rozmaite kultury, na ulicach słychać wiele języków. Łódź stała się domem, przynajmniej na czas wojny, dla ponad stu tysięcy osób z Ukrainy. Ale poza tymi tragicznymi okolicznościami, do Łodzi przybywają ekspaci i ekspatki z wielu innych krajów, na studia, do pracy lub z miłości.
Na plakatach będzie można zobaczyć twarze obcokrajowców o dziesięciu różnych imionach i różnym pochodzeniu. Astasia, Aya, Elina, Karin, Larisa, Lilly, Rajat, Said i Tapiw to ludzie kampanii. Dziesięć historii. I różne powody, dla których warto wybrać Łódź.
Kampania zrealizowana jest przez Stowarzyszenie HaKoach we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, Łódzkim Centrum Wydarzeń oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w ramach projektu WŁĄCZ SIĘ! Zdjęcia do projektu wykonał duet HaWa, wsparcia merytorycznego użyczyła Tamara Skalska i Marcin Żychliński, a projekt graficzny powstał wg koncepcji Poli Piestrzeniewicz.
Wystawę będzie można oglądać do końca marca br.

PŁYNIEMY W TEJ SAMEJ ŁODZI!
Kolacja międzykulturowa i Q&A

KIEDY// 21.03.2022 r. (wtorek), godz. 18.00
GDZIE// Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10 (sala warsztatowa - parter)

Zapraszamy na wege kolację, podczas której będzie można spróbować jedzenia pochodzącego z różnych kultur oraz porozmawiać z bohaterami i bohaterkami kampanii WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD! Kolacja ma charakter wspólnotowy - mile widziane jest przyniesienie czegoś na wspólny stół!

Wybraliśmy dla Was 10 niesamowitych osób – łodzianki i łodzian z wyboru, które i którzy urodzili się w zupełnie innych miejscach na świecie. A dziś wszyscy płyniemy w tej samej Łodzi!

Allan, Anastasia, Aya, Elina, Karin, Larisa, Lilly, Rajat, Said i Tapiwa. 10 twarzy naszej kampanii. 10 historii. I różne powody, dla których warto wybrać Łódź.

Porozmawiamy o ich życiu w Łodzi, o tym czy Łódź to miasto tolerancyjne i czego im tu brakuje.

UWAGA! Zachęcamy do wysyłania pytań, spośród których wybierzemy najciekawsze i zadamy je podczas spotkania. Pytania można wysyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub w wiadomości prywatnej na Facebooku HaKoach.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie HaKoach. Kampania zrealizowana przez Stowarzyszenie HaKoach we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, Łódzkim Centrum Wydarzeń i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Zapisy do 17.03.2022: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , w tytule maila prosimy wpisać: KOLACJA I Q&A

Liczba miejsc ograniczona!

Projekt “WŁĄCZ SIĘ! Sieciowanie, edukowanie, komunikowanie – partycypacja łódzkich mniejszości” realizowany z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Więcej informacji: https://hakoach.eu/lodz

PARTNERZY I SPONSORZY

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu jest jedną z trzech największych uczelni niepublicznych w Łodzi. WSBiNoZ  oferuje studia I i II stopnia na kierunkach: pedagogika, kosmetologia, dietetyka, kryminologia i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz jednolite studia magisterskie na kierunkach psychologia oraz prawo, a także szeroki zakres studiów podyplomowych. WSBiNoZ dysponuje nowoczesnymi, w pełni wyposażonymi w sprzęt pracowniami specjalistycznymi, a program studiów skonstruowany jest w taki sposób, by Absolwenci, obok niezbędnej wiedzy teoretycznej i encyklopedycznej, byli przede wszystkim przygotowani do przyszłej kariery zawodowej.

OPG Property Professionals
Firma specjalizująca się w zarządzaniu i inwestowaniu w nieruchomości: od doradztwa strategicznego i kierowania projektami budowlanymi, poprzez zarządzanie aktywami i nieruchomościami komercyjnymi oraz marketing nieruchomości, aż po profesjonalne pośrednictwo w najmie.

Hikie Fromer – biznesmen, który uwierzył w Łódź. Tu prowadził interesy od 1989 roku.  Kiedy go pytano, dlaczego inwestuje w Łodzi, odpowiadał, że za kilka lat potencjał miasta wzrośnie. - Czasem moją wiarą w pomyślność muszę przekonywać samych łodzian - żartował.

Nie miał łódzkich korzeni. Był obywatelem Izraela i Stanów Zjednoczonych. Absolwentem Harvard Business School.  W Nowym Jorku był prezesem Solcoor Inc., firmy handlowej z listy największych amerykańskich przedsiębiorstw słynnego rankingu "Fortune 500". Po przyjeździe do Polski zaczął inwestować przy ul. Piotrkowskiej. Kupił kilka budynków i kompleksów pofabrycznych. Był założycielem Orange Plaza, współudziałowcem i założycielem firmy Orange Castle (później Orange Property Group). Przy ul. Wróblewskiego tworzył centrum budowlane. Wraz z biznesmenami z Irlandii chciał zmienić pasaż przy Piotrkowskiej 138/140 w centrum gastronomiczno-handlowe. Miejsce odrapanych budek z chińskim jedzeniem miały zająć eleganckie restauracje. Tak narodziła się idea Off Piotrkowska! Hikie zamierzał uruchomić hotel, ale też dyskusyjny klub filmowy. Bo kochał kino. Dzięki niemu łodzianie poznali izraelskie filmy. Był naturalnym spoiwem łączącym jego ojczysty kraj i Polskę, którą wybrał na życie. Sprowadzał do Łodzi artystów i młodzież z Izraela. - Młodzi Polacy i młodzi Izraelczycy powinni spędzać z sobą czas, poznawać się, rozmawiać - tłumaczył. Pomagał potrzebującym. Po cichu i bez rozgłosu. Wspierał różne przedsięwzięcia, m.in. udostępnił halę fabryczną na prezentację wystawy „Dzieci z łódzkiego getta” i inne działania Instytutu Tolerancji. Sam wymyślił i zainicjował akcję „Czy nie zastanawiałeś się nad tym?”. Chciał pokazać, że Artur Rubinstein i Julian Tuwim, z których Łódź jest taka dumna, są tymi samymi Żydami, których obrażają wandale mażąc rasistowskie napisy na murach Łodzi. Lubił dobre książki i jedzenie. Zapraszał do restauracji Orange Plaza  znajomych, dla których osobiście gotował, a był świetnym kucharzem. Pasjonował się fotografią, lubił jazz. Miał mnóstwo pomysłów na Łódź, których nie zdążył zrealizować. Hikie Fromer zmarł 21 października 2005 roku.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380