Koncerty w podwórku przy Więckowskiego 4

There is no translation available.

 

14 sierpnia o 17.00 w podwórku przy ul. Więckowskiego 4, gdzie mieszkała rodzina Libeskindów z malutkim Danielem, kołysanki w języku polskim i jidysz – być może te same, które śpiewała w 1946 roku Dora Libeskind synkowi – zaśpiewa Ola Bilińska. Koncert rozpocznie się o 17.00. O 18.00, w tym samym miejscu, zagra znakomity akordeonista Leszek Kołodziejski, solista i kameralista, aranżer i muzyk sesyjny.  Wcześniej, o 16.00, zapraszam na spacer z Joanną Podolską: Łódź Daniela Libeskinda, start: plac przed Magdą.

Koncerty są prologiem do festiwalu Łódź Czterech Kultur

W maju 2021 roku minęło 75. lat od urodzin Daniela Libeskinda. Znany na całym świecie architekt, autor wielu znakomitych projektów – między innymi budynku Muzeum Żydowskiego w Berlinie czy masterplanu zabudowy przestrzeni w Nowym Jorku, w miejscu zburzonych wież World Trade Center – przyszedł na świat w Łodzi w 1946 roku. W ramach obchodów Roku Libeskinda FŁ4K zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty. Dziadkowie artysty przybyli do miasta na początku XX wieku z Przedborza, a ojciec – Nachman – był łodzianinem z urodzenia (w 2020 roku Centrum Dialogu wydało książkę Annette Libeskind Berkovits „Życie pełne barw”, opowiadającą o jego losach). Rodzina Libeskindów po wojnie spędziła w Łodzi jedenaście lat, by potem wyemigrować przez Izrael do Stanów Zjednoczonych.

Z okazji rocznicy urodzin architekta Rada Miejska podjęła decyzję o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Łodzi, a także o ogłoszeniu roku 2021 – Rokiem Daniela Libeskinda. 14 sierpnia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w charakterze prologu do rozpoczynającego się 10 września Festiwalu Łódź Czterech Kultur, zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty w wyjątkowej lokalizacji.

W podwórku przy ul. Więckowskiego 4, gdzie mieszkała rodzina Libeskindów z malutkim Danielem, kołysanki w języku polskim i jidysz – być może te same, które śpiewała w 1946 roku Dora Libeskind synkowi – zaśpiewa Ola Bilińska. Koncert rozpocznie się o 17.00. 

O 18.0, w tym samym miejscu, zagra znakomity akordeonista Leszek Kołodziejski, solista i kameralista, aranżer i muzyk sesyjny.

OLA BILIŃSKA

Ola Bilińska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i muzyki oraz tłumaczką poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, jednocześnie współpracując z zespołami różnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po Zbigniewa Wodeckiego i Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Z Danielem Pigońskim stworzyła elektroniczno-piosenkowy duet Bye Bye Butterfly, którego płyta „Do Come By“ spotkała się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „Libelid – pieśni miłosne jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W tym roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „The Name’s Bajgelman“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi. W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „Kucz/Bilińska” nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta Babadag: „Šulinys”, inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach w Polsce i w Europie. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów, a równolegle z działalnością koncertową prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.

LESZEK KOŁODZIEJSKI

Leszek Kołodziejski jest akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem i muzykiem sesyjnym. W 2018 roku ukazała się jego autorska płyta „Leszek Kołodziejski | Works” (Ars Sonora), zawierająca muzykę akordeonową w odsłonie kameralnej. Owocem współpracy z Izą Połońską i Polish Cello Quartet jest płyta „Pejzaż bez Ciebie” (DUX, 2019), na której znalazły się autorskie aranżacje piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Jako muzyk, aranżer i kompozytor stale współpracuje z łódzkimi teatrami im. Stefana Jaracza, Studyjnym, Lalek „Arlekin”, Małym w Manufakturze, Nowym. Jest autorem muzyki i opracowań muzycznych do spektakli w reżyserii Mariusza Grzegorzka: „Dzieci widzą duchy”, „Nie jedz tego! To jest na święta”, „Pomysłowe mebelki z gąbki”, „Dybuk”; w reżyserii Mariusza Pilawskiego „Skąpiec”, w reżyserii Janusza Gajosa „Swidrygajłow”. Jest również autorem kilkunastu utworów przeznaczonych na akordeon solo i kameralnie, z których cztery doczekały się publikacji. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych i teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. Od kilku lat, współpracując z wokalistką Izą Połońską, tworzy aranżacje symfoniczne do ich wspólnych projektów takich jak „Osiecka symfonicznie”, „Młynarski symfonicznie”, „Krajewski symfonicznie” (ostatni projekt w charakterze dyrygenta), które miały swoje wykonania z orkiestrami symfonicznymi w Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Płocku, Lublinie i Łodzi. Laureat licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych, w dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów takich jak Zbigniew Bargielski, Bogdan Dowlasz, Andrzej Krzanowski, Paweł Łukowiec, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Bronisław Kazimierz Przybylski czy Artur Zagajewski.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380