Mit 4 kultur a współczesność

There is no translation available.

Zapraszamy na rozmowę „Mit 4 kultur a współczesność” na Igrzyskach Wolności towarzyszącą KONCERTOM 4 KULTUR / prowadzenie: Izabella Adamczewska-Baranowska, goście: Agata Siwiak, Joanna Podolska-Płocka, Jarosław Suchan, Jerzy Jarniewicz.

Kiedy? 17 września 2023 (niedziela), godz. 13:45-14:45
Gdzie? EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
Wstęp? BILETY na Igrzyska Wolności

Kupując bilet na wydarzenia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, otrzymasz kod rabatowy do zakupu biletów na Igrzyska Wolności - Partnera Festiwalu: https://sklep.liberte.pl/bilety/
Łódź stała się „miastem czterech kultur" po 1989 roku, kiedy budowano nową „markę" miasta. Łódź zaczęła promować się jako „miasto czterech kultur" w 2002. Tę narrację założycielską podtrzymuje dziś Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Czy można było mówić o koegzystencji i współpracy w Łodzi przemysłowej Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan? A dzisiaj? „Wynajdywanie wielokulturowości" to dobry sposób na poszukiwanie dofinansowań unijnych. Korzystają z niego Warszawa, Lublin, Wrocław, Gdańsk, Poznań. A przecież należałoby raczej mówić o transkulturowości, skoro cała Polska jest „kebabistanem". Kosmopolityzm - taka była idea artystycznej awangardy, na której opiera się druga wielka narracja miasta.
Rezygnując z szefowania Festiwalowi Łódź Czterech Kultur, Zbigniew Brzoza mówił, że „Łódź jest jak Chiny. Tu wszystko jest imitacją: renesansu florenckiego, baroku. To miasto wstydzi się swojej tożsamości".
Czy tak jest? O tym, ile kultury jest w Łodzi i czy to „ziemia obiecana", porozmawiają: Joanna Podolska-Płocka – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (organizatora Festiwalu Łódź Czterech Kultur), Jarosław Suchan – wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Jerzy Jarniewicz – poeta i tłumacz oraz Agata Siwiak – kuratorka i producentka projektów teatralnych, w latach 2009-2010 dyrektorka artystyczna (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Spotkanie poprowadzi – Izabella Adamczewska-Baranowska.

Izabella Adamczewska-Baranowska – literaturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ. Dziennikarka łódzkiego oddziały „Gazety Wyborczej".
Goście:
Joanna Podolska-Płocka – ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim i przez 18 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej". Uwielbiała tę pracę, bo o dziennikarstwie marzyła od dziecka. Z czasem zaczęła pisać o historii Łodzi, a obok artykułów - publikować książki. Do pierwszych należał przewodnik po cmentarzu żydowskim w Łodzi. Stopniowo poznawała zakamarki wielokulturowej Łodzi, zapomniane i nieznane historie ciekawych ludzi i miejsc, w końcu dzieje getta. Zaczęła uczyć się hebrajskiego i jidysz, a studentów Uniwersytetu Łódzkiego – warsztatu dziennikarskiego, a z czasem twórczego pisania. Od 2011 roku dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk, kurator, w latach 2006-2022 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Kurator wielu wystaw prezentowanych m. in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museo Reina Sofia w Madrycie, Fundação Serralves w Porto, Gemeentemuseum w Hadze. Autor tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, sztuce współczesnej i muzeologii. Redaktor wydawnictw o twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora, polsko-żydowskiej awangardzie i awangardowym muzealnictwie.
Agata Siwiak – kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, artywistka, doktora nauk humanistycznych, badaczka kultury i wykładowczyni akademicka (UAM). Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczno-społeczne, które wyrastają z głębokiej wiary w to, że kulturowa różnorodności i praktyki artystyczne mają ocalającą moc i są niezbędne do budowania empatycznych i opartych na szacunku wspólnot. Obecnie Siwiak jest związana z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie realizuje autorski program dla młodzieży i z młodzieżą oraz współpracuje jako kuratorka z ukraińskim teatrem feministycznym Bliadski Circus Queebaret, który ma swoją siedzibę w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W latach 2016-2021 była dyrektorką artystyczną międzynarodowego festiwalu i programu rezydencyjnego „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu, który był dedykowany teatrowi ukraińskiemu, polskiemu, a ostatnio także sztuce białoruskiej. W latach 2017-2018 współpracowała z Biennale Warszawa realizując interdyscyplinarny program z dziećmi i młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. W latach 2012-2014 była kuratorką programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego pt. Wielkopolska: Rewolucje, w ramach którego współtworzyła m.in. projekty ze społecznością romską, i za który dostała nominację do „Paszportu Polityki”. Kuratorowała także międzynarodowy projekt Trickster 2011 – program performatywny Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu organizowanego w ramach Polskiej Prezydencji w UE. W latach 2009-2010 była dyrektorką artystyczną (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, skupiając się przede wszystkim na żydowskim dziedzictwie Łodzi i współczesnej kulturze żydowskiej. W latach 2004–07 była zatrudniona z Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, w którym była dyrektorką artystyczną festiwalu baz@rt oraz prowadziła autorskie projekty międzynarodowe.
Jerzy Jarniewicz – w 2022 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za tom poezji „Mondo cane", w którym intymność, seksualność, stosunek do ciała przykrywa płaszczem codzienności, trafnie diagnozując bolączki współczesności. Inne jego ważne tomy poetyckie to m.in.: „Puste noce” (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius), „Oranżada”, „Makijaż” czy „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”.
Jerzy Jarniewiecz jest nie tylko poetą, ale także filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literacki i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a) oraz wykładowcą literatury angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim.
Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są m.in. współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki i kontrkultura lat 60. W roku 2008 był także nominowany do Nike za książkę krytycznoliteracką „Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej”.
Za zasługi dla kultury odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Program FŁ4K: https://www.4kultury.pl/program
Bilety na inne wydarzenia: https://www.bilety24.pl/.../centrum-dialogu-im-marka...
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Dialogu Łódź im. Marka Edelmana, któremu przewodzi Joanna Podolska.
Festiwal jest finansowany z Urzędu Miasta Łodzi w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Ambasada Izraela w Warszawie oraz Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.
Partnerzy Festiwalu: Monopolis, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Taube Philanthropies, Manufaktura, Veolia Energia Łódź, Fujitsu Polska, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, Klub Wytwórnia, P29, Archidiecezja Łódzka, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi, Parafia Wojskowa pw. św. Jerzego w Łodzi, Ambasada i Konsulat USA w Polsce, Opus Film, Beta Film, Ukraina FF, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Goethe-Institut w Warszawie, Igrzyska Wolności, Łódzkie Sztuki, Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani, Atlas, Fortepiany Wolności, Fundacja Kwela, Dom Literatury, Off Polska, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1iFj1ZAGq

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380