There is no translation available.
Podczas ferii zimowych 2024 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana otworzy swoje drzwi izapraszając na cykl bezpłatnych warsztatów z oferty edukacyjnej naszej instytucji. Codziennie od 29 stycznia do 2 lutego dzieci w wieku 5-10 lat wraz ze swoimi bliskimi dorosłymi będą mieli okazję spotkać się z naszymi pracownikami, poznać Alinę Margolis-Edelman oraz wystawę „Elementarz empatii”, rozmawiać, tworzyć, bawić się, także w otaczającym Centrum Dialogu Parku Ocalałych. Każdego dnia o godz. 10.00 zapraszamy na inny warsztat. Będziemy poruszać się we wspaniałych obszarach tematycznych tj.: empatia, niepełnosprawność, symbolika drzewa życia, historia kobiet i architektura Łodzi.
Na każdy w warsztatów obowiązują zapisy. Formularze do zapisów opublikujemy w tym tygodniu, o czym Was poinformujemy na SM.
Wszystkie warsztaty odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83).
W warsztatach rodzinnych aktywny udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dziecko podczas trwania warsztatów pozostaje pod opieką swojego opiekuna.
29 stycznia (poniedziałek), godz. 10.00
4 świątynie – warsztaty Archizo / prowadzenie: Michał Adamiak, historyk i edukator Centrum Dialogu
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i szczegóły architektoniczne czterech słynnych łódzkich budowli: nieistniejącej już synagogi Altshtot, kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza, cerkwi św. Aleksandra Newskiego i kościoła Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Warsztaty realizowane są we współpracy z firmą „Archizo”. W trakcie zajęć wykorzystywana jest unikatowa pomoc naukowa – architektoniczna układanka stworzona z nowoczesnych klocków wykonanych z kolorowego szkła akrylowego.
Formularz do zapisów:
https://forms.gle/KMJve84DgCN3ABvY6
30 stycznia (wtorek), godz. 10.00„Zdobądź supermoc ciekawości” - warsztaty na wystawie „Elementarz empatii” / prowadzenie: Katarzyna Król
Wspólnie z edukatorką i społeczniczką poruszającą się na wózku porozmawiamy o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie wobec różnych grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Poszukamy sposobów na ich przezwyciężenie. Dowiemy się, jak funkcjonują w środowisku rodzinnym i społecznym. Poznamy różne aktywności osób z niepełnosprawnościami, a także pokonamy na wózku specjalny tor przeszkód symulujący bariery architektoniczne, które możemy spotkać w przestrzeni miejskiej.
Formularz do zapisów:
https://forms.gle/MHht51sRtYtgWtRF9
31 stycznia (środa), godz. 10.00
„Bądź jak Alina. Odkryj supermoc empatii” – warsztaty na wystawie „Elementarz empatii” / prowadzenie: Katarzyna Samosiej
Kim była Alina? I czy zwykły człowiek może zostać superbohaterem? Wspólnie przyjrzymy się pamięci o niezwykłej łodziance, lekarce, przyjaciółce dzieci: Alinie Margolis-Edelman. Wykorzystamy jej historię jako punkt wyjścia do działań twórczych, inspirujących do rozwijania empatycznych postaw. Warsztat połączony z działaniami w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”.
1 lutego (czwartek), godz. 10.00
„Superbohaterki” – warsztaty biograficzne / prowadzenie: Katarzyna Samosiej
Magazyn „Kosmos dla Dziewczynek” objął matronatem medialnym wystawę „Elementarz empatii” w Centrum Dialogu, do powstania której inspiracją była biografia superbohaterki Aliny Margolis-Edelman. Chcąc upowszechniać widzę o innych wspaniałych, bohaterskich, odważnych i pracowitych kobietach, które zaznaczyły się w historii naszego kraju, zapraszamy na warsztaty poświęcone życiorysom superbohaterek. Będziemy pracować na scenariuszach przygotowanych przez „Kosmos dla Dziewczynek”. Między innymi skorzystamy z przewodnika „Znajdź swoją SUPERBOHATERKĘ”, który pomoże rodzinom rozpocząć własne poszukiwania w swoim najbliższym otoczeniu. Na warsztaty zapraszamy zarówno dziewczynki, jak i chłopców!
Formularz do zapisów: https://forms.gle/gAddLVyTxy7Q76Zu7
2 lutego (piątek), godz. 10.00
Drzewo Życia - warsztaty malowania na torbach / prowadzenie: pracownicy Centrum Dialogu
Uczestnicy samodzielnie ozdobią materiałowe torby, które następnie będą mogli zabrać do domów. Kolorowe prace powstaną pod okiem pracowników Centrum Dialogu. Szablon z motywem drzewa, który wykorzystamy do malowania będzie pretekstem do rozmowy o tym, co i dlaczego symbolizuje drzewo. Tematyka warsztatów nawiązuje do powieści wydawanej przez Centrum Dialogu związanej z Łodzią pisarki – Chavy Rosenfarb.
Prowadzące edukatorki:
Katarzyna Samosiej – artystka, absolwentka łódzkiej ASP, arteterapeutka. Od wielu lat zajmuje się edukacją i pomaganiem przez sztukę, tworzy i realizuje warsztaty, jest także autorką książek obrazowych i scenografii teatralnych. Edukatorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.|
Kasia Król – społeczniczka poruszająca się na wózku, aktywnie działająca na rzecz zbliżenia osób sprawnych i osób z niepełnosprawnościami. Absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim. Jest administratorką grup SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI i FizjoMózgi na Facebooku oraz oficjalnej strony Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych. Była też organizatorką Crossu Integracyjnego na wózkach podczas dorocznego pikniku rodzinnego FieroCup. Członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Współtworzy Akademicki Informator Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej. Koordynatorka ogólnopolskiej akcji „Przewijamy Polskę” w Łodzi. Związana z inicjatywą obywatelską „Chcemy całego życia!”.
W grafice promującej wydarzenie została wykorzystana piękna ilustracja Katarzyny Samosiej. Dziękujemy!