UCHODŹCY WEWNĘTRZNI W IZRAELU. PRZYPADEK KAFR BIR'IM

There is no translation available.

Wspólnie z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Islam we współczesnym świecie". W środę, 12 czerwca, o godz. 18:00 zapraszamy na wykład prof. Marty Woźniak-Bobińskiej „Uchodźcy wewnętrzni w Izraelu. Przypadek Kafr Bir'im".

Obecnie na świecie żyje około 7 milionów palestyńskich uchodźców – byłych mieszkańców Mandatu Palestyny oraz ich potomków, którzy stracili swoje domy w 1948 roku w czasie izraelskiej wojny o niepodległość, przez Arabów nazywaną Nakbą, tj. katastrofą. Władze Izraela konsekwentnie odmawiają im prawa do powrotu. Szczególny przypadek stanowi Kafr Bir’im – chrześcijańska wioska położona niedaleko granicy z Libanem. Choć jej mieszkańcy byli przyjaźnie nastawieni do żydowskich osadników, a nawet aktywnie im pomagali, to w 1948 roku zostali wysiedleni przez Haganę, a w 1953 roku zburzono ich domy. Korzystając ze swego statusu obywateli Izraela maronici z Kafr Bir’im od trzech pokoleń toczą pokojową walkę o prawo do powrotu. Część z nich uważa się za Palestyńczyków, część za Aramejczyków. Z obiema frakcjami rozmawiała w kwietniu 2023 roku prof. Marta Woźniak-Bobińska w ramach badań prowadzonych w projekcie prof. Doroty Golańskiej „Polityczny wymiar przemocy wobec miast. Miastobójstwo w Palestynie – studium przypadku” (NCN, OPUS 19). Celem wystąpienia będzie przybliżenie sytuacji tej wyjątkowej grupy wśród wewnętrznych uchodźców w Izraelu.


Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska, prof. UŁ – politolożka, historyczka, doktor habilitowana nauk społecznych specjalizująca się w regionie Bliskiego Wschodu, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowczyni na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała w Damaszku oraz Kairze. Autorka dwóch monografii: „Współczesna diaspora asyryjsko-aramejska w Szwecji” (2018) oraz „Współcześni Asyryjczycy i Aramejczycy. Bliskowschodni chrześcijanie w poszukiwaniu tożsamości narodowej” (2014), ponad 80 artykułów naukowych i popularnonaukowych, redaktorka 12 prac zbiorowych. Wśród jej zainteresowań znajdują się religijne i etniczne mniejszości Bliskiego Wschodu, stosunki chrześcijańsko-muzułmańskie, polityka wybranych państw bliskowschodnich, kultura i popkultura arabska, problematyka diaspor i tożsamości.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380