Od 20 lat w Łodzi w pierwszy Dzień Wiosny mówi się o tolerancji, wzajemnym szacunku, przez młodzież i władze miasta zamalowywane są rasistowskie napisy na murach łódzkich kamienic i bloków. Centrum Dialogu jest organizatorem Kolorowej Tolerancji od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach łódzkich.
Za nami bardzo dużo pracy, ale przed nami jeszcze więcej. W 2021 roku chcielibyśmy dodać do tematów, które porusza Kolorowa Tolerancja pojęcie: EMPATIA.
Empatia to zdolność patrzenia na świat z perspektywy innej osoby, zauważania potrzeb innych. To niezwykle potrzebna umiejętność, która pozwala lepiej rozumieć to, co jest dookoła, rozumieć innych. Empatii można się nauczyć. Przez cały 2021 rok będziemy w Centrum Dialogu rozmawiać o EMPATII, w czasie Kolorowej Tolerancji także.
PROGRAM KOLOROWEJ TOLERANCJI 2021
21 marca 2021 / niedziela
16.00 Otwarcie wystawy w parku Ocalałych i spotkanie z przedstawicielami Fundacji ORLEJ STRAŻY
ONLINE // FB Centrum Dialogu Łódź
• Powstanie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) - geneza oraz konsekwencje działalności, ludobójstwo (kogo w szczególności dotknęło)
• Powołanie Fundacji Orla Straż – kulisy, założenia, praktyczny wymiar pomocy, ludzie i podmioty wspierające Fundację
• Główne projekty pomocowe Fundacji
• Historie ludzi z rejonu naszego działania – przykłady
• Sesja pytań i odpowiedzi/ dyskusja (zależnie od zaistniałej sytuacji)
W czasie spotkania obowiązuje reżim sanitarny!
Wystaw prezentowana będzie w parku, przed budynkiem Centrum Dialogu do 10 kwietnia.
22 marca 2021 / poniedziałek
Spotkanie z członkami Fundacji ORLEJ STRAŻY dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
18.00 spotkanie online z Joanną Fabicką, Cezarym Harasimowiczem i Rafałem Witkiem — znanych i cenionych autorów literatury dziecięcej, którzy charytatywnie napisali do „Wszystkich kolorów świata” opowiadania. To książka, która wspiera wszystkie dzieci, które kiedykolwiek i z jakiegokolwiek powodu spotkały się z wykluczeniem i szykanami. To książka, która daje siłę, otwiera serca i umysły. Prowadzenie Joanna Podolska i Justyna Tomaszewska. Rozmowa odbędzie się na Facebooku Centrum Dialogu Łódź.