Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina organizuje 10 września w Tel Awiwie koncert Kwartetu Czterech Kultur z udziałem muzyków z Niemiec, Polski, Rosji i Izraela. Koncert odbędzie się w ramach projektu obejmującego miasta: Berlin - Tel-Aviv - Sankt Pertersburg. Premierowy występ miał miejsce w 2012 roku na festiwalu Łódź Czterech Kultur - GENERACJE.
W roku 2013 zagrają w Berlinie - 25 sierpnia, w Tel Awiwie - 10 września i w Sankt Petersburgu - 18 października.
Kwartet tworzą muzycy z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji:
Maciej Łabecki (Polska) - pierwsze skrzypce, laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Od wielu lat pracuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2009 roku jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.
Max Simon (Niemcy) - drugie skrzypce, jest studentem Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru oraz Mediów w Hanowerze u prof. Krzysztofa Węgrzyna. W 2007 roku zdobył nagrodę Mozarta miasta Koblenz. Debiutancki występ w 2009 roku wraz z kameralną orkiestrą Essen pod przewodnictwem Bernharda Steinera
Zvi Carmeli (Izrael) - altówka, jest znakomitym muzykiem, występował jako solista w wielu orkiestrach na całym świecie, stworzył SoLaRe String Trio, jest także kompozytorem i wykładowcą w Akademii Tańca w Jerozolimie. Do Kwartetu Czterech Kultur dołączył w roku 2013.
Konstantin Manaev (Rosja) - wiolonczela, studiował w Rosji, Niemczech, a także w Szwajcarii. Zdobywca wielu nagród na konkursach we Włoszech, Moskwie, Niemczech oraz Nowej Zelandii. Występował m.in. z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, z orkiestrami filharmonii z Sankt Petersburga, Koln oraz Basel.
Muzycy zagrają repertuar:
Erwin Schulhoff (1894 – 1942) - I Kwartet smyczkowy
Mieczysław Weinberg (1919 1996) - X Kwartet smyczkowy
Aleksander Tansman - V Kwartet smyczkowy
Grażyna Bacewicz - Koncert na Orkiestrę Smyczkową
Koncert odbędzie się 10 września o godzinie 19:30 w Einav Culture Center,71 Eben Gvirol Street, Tel Aviv
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.