Przygotowaliśmy dla Państwa propozycje co robić w długi weekend. Jeżeli będziecie w Łodzi to zapraszamy koniecznie do parku Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. 1 maja, we wtorek, o godzinie 16.00 zapraszamy na "Wiosenne zwiedzanie Parku Ocalałych z historią w tle". Oprowadzać będzie Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, przewodniczka, autorka książek o Łodzi. Zwiedzanie jednego z najmłodszych łódzkich parków, w którego krajobraz wpisana jest historia Polski i historia Łodzi. Oprowadzanie połączone z prezentacją czterech wystaw w Centrum Dialogu: "Lodzer miszmasz", "Jesteśmy drzewami wiecznymi", "Marzec 1968. Konteksty" i "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Wystawy można zwiedzać także przez cały weekend.
Przez cały weekend zapraszamy także do oglądania wystaw:
// MARZEC 1968 - ŁÓDŹ 2018
50 lat po wydarzeniach Marca 1968 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na wystawę składającą się z dwóch części: „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” oraz "Marzec '68. Konteksty”.
„Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” opowiada historię konkretnych osób, które wyjechały po antysemickiej nagonce 1968 roku, ale także tych, którzy postanowili zostać w kraju mimo, że wielu ich przyjaciół, znajomych i krewnych opuściła Polskę. Pracująca w Danii, w Niemczech i w Polsce fotografka Kamila Bogulewska oraz dziennikarz i emigrant Marca’68 Aleksander Milchtach Sław przez ostatni rok podróżowali po świecie i przygotowywali projekt.
Narracja wystawy "Marzec '68. Konteksty", której autorem jest historyk Andrzej Czyżewski, uwzględnia zarówno kontekst ogólnopolski, jak i lokalną specyfikę Łodzi oraz ogólnoświatowy wymiar roku 1968, wraz z narodzinami pokolenia młodych buntowników. Wystawa stawia sobie za cel przybliżenie - w możliwie prosty i syntetyczny sposób - skomplikowanej materii tzw. wydarzeń marcowych w Polsce.
Wystawa zrealizowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi
Sponsor części „Człowiek za burtą”: Maria Wrońska-Friend, Australia
Partnerzy: Duński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada RP w Danii, Archiwum Państwowe w Łodzi, Ośrodek Karta, Promuje Łódzkie Obie wystawy dostępne w języku polskim i angielskim.
// LODZER MISZMASZ, CZYLI OPOWIEŚĆ O ŻYDOWSKIEJ ŁODZI
Wystawa "Lodzer miszmasz" to opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, o radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi.
// JESTEŚMY DRZEWAMI WIECZNYMI... 10 OPOWIEŚCI Z ŁÓDZKIEGO GETTA".
Wystawa prezentuje biografie 10 Ocalałych z Zagłady, którzy mają swoje drzewka w Parku Ocalałych, są tam historie m.in. Arnolda i Jadwigi Mostowicz, Lolka i Rachelki Grynfeld, Romana Kenta.
Wystawy są czynne w godzinach:
// 30 kwietnia / poniedziałek / 10 - 18
// 1 maja / wtorek / 12 -17
// 2 maja / środa / 10 - 18
// 3 maja / czwartek / 12 - 17
// 4 maja / piątek / 10 - 18
// 5 maja / sobota / 12-17
// 6 maja / niedziela / 12 - 17
Kawiarnia Cafe Tęsknoty będzie czynna w godzinach 12 - 17 (w piątek zamknięte).
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.