Litzmannstadt Getto zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było jednym z pierwszych na ziemiach polskich oraz najdłużej istniejącym. Przeszło przez nie ponad 200 tys. Żydów z Łodzi i okolic, a także Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Większość z nich straciła życie w Kulmhof, czyli w Chełmnie nad Nerem i w Auschwitz - Birkenau.W 8 lutego 2015 r. mija 75 lat od utworzenia getta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana razem z Instytutem Pamięci Narodowej, Uniwersytetem Łódzkim, Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na wydarzenia poświęcone tej rocznicy.
// 8 lutego 2015 r. // niedziela
17.00 POCZĄTEK LITZMANNSTADT GETTO - Adam Sitarek (IPN, UŁ)
17. 30 PREZENTACJA "DZIENNIKA LOLKA LUBIŃSKIEGO" - Anna Łagodzińska (MMŁ)
17.45 PROJEKCJA FILMU "ŁÓDZKIE GETTO" reż. Kathryn Taverna, Alan Adelson (1989 r., 103 min)
Historyczny portret Litzmannstadt – kompilacja archiwalnych materiałów z getta, fragmentów nazistowskich kronik filmowych i zdjęć zrealizowanych przez autorów dokumentu pod koniec lat 80. XX w. W miejsce klasycznego komentarza wykorzystano fragmenty dzienników pisanych w getcie. Tak jak fotografie Mendela Grossmana wykorzystane w filmie, dzienniki
powstały potajemnie, pozostawione dla potomnych jako świadectwo. Wspomnienia ofiar odczytywane w filmie ekspresyjnie przez kobiece i męskie (m.in. pisarza Jana Kosińskiego)
głosy składają się na to subiektywne świadectwo historyczne, opowieść o życiu w łódzkim getcie.
// WSTĘP WOLNY
// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź